Maoji akademija pradeda savo devintuosius katalikiko suaugusij ugdymo metus. Rpi, k istoriniai altiniai teigia apie Jz Krist ar dl ko egzistuoja kania, k sako Banyia apie jai metamus kaltinimus, o gal smalsu, k ir dl ko i ties degino inkvizicija arba k patarti Krikto noriniam atsisakyti draugui? Visi, iekantys atsakym panaius klausimus ir norintys susiformuoti smoning poir Diev ir Banyi, tobulinti inias apie krikionik gyvenim, kvieiami studijuoti Maojoje akademijoje prie Lietuvos katalik moksl akademijos.
Kvieiam. Tai ne grupel, tai beveik auktoji mokykla. Tai rimta ir domu.
Š ruden ms auganiam klausytoj i visos Lietuvos briui silome devynet akademini kurs ir program.
*
Pirmadieniais laukiame savo „pirmok“. T dien vyks „Krikionybs pagrind“ kursas, kuris skirtas pirmai akademinei painiai su krikioniku tikjimu, taip pat ir startiniam sibgjimui visus kitus Maosios akademijos kursus. Šio kurso metu skirtingi dstytojai – dvasininkai ir pasaulieiai, konkreios temos specialistai, – supaindina su kertiniais Banyios mokymo klausimais. Kam reikalinga Banyia? K teigia iuolaikinis ateizmas? Koki teisi ar pareig krikionis turi savo valstybei ir kaip LR Konstitucija pagrindia religijos laisv? Ar Banyia moka mokesius? K reikia bti paauktam Dievo: Dievas kvieia tik kunigyst ar vienuolyn?
Kursas vyks spalio 7 d. – gruodio 16 d., sausio 20 d. – gegus 4 d., 18 val.
*
Profesorius Vytautas Aliauskas supaindins su Kanoninmis ir apokrifinmis evangelijomis, j kilme, raida, prasme. Visos krikioni Banyios ventomis knygomis laiko 4 evangelijas: pagal Mat, Mork, Luk ir Jon, taiau j kilm, atsiradimo slygos, patikimumas kelia daug gin. vairios mokslins teorijos ir banytin tradicija kai kada sutampa, kai kada viena kitai prietarauja. Kita vertus, paskutiniu metu ir mokslininkai, ir skaitytojai vis labiau domisi apokrifinmis evangelijomis. Naujausi archeologijos atradimai, filolog ir istorik darbas jas padar prieinamas autentiku pavidalu. Kuo skiriasi ios dvi krikionikj rat grups, kaip jos formavosi, ar apokrifins evangelijos gali k nors papasakoti apie istorin Jz? Ar kanonins evangelijos tra banytini tradicij atspindys, ar autentiki atsiminimai apie Mokytoj i Nazareto? Tai tik keli klausimai, kurie bus svarstomi itame kurse.
Kurso laikas: antradieniais, spalio 8 d. – gruodio 10 d. (10 paskait), 18 val.
*
Trei mnesio antradien akademij renkasi knygos mgjai. Ši met Knyg klubas, lydimas dr. Gabriels Gailits-Bernotiens, sustos prie Nobelio premijos laureat krybos. Nobelio literatros premija pagal Alfredo Nobelio testament teikiama „iskirtini idealistins krypties krini“ autoriams. Švedikas odis „idealisk“ dviprasmis, todl formuluot gali reikti ir „idealumo siekianius“, ir „idealistinius“ krinius – kitaip sakant, ir gryn literatrin vert, ir tam tikr pasaulir. Knyg klube – neabejotinai svars ir pastami vardai, kuri kriniuose ir mginsime iekoti gal ideal, gal idealumo. Skaitysime Selm Lagerlof, Thom Mann, Aleksander Solzhenycin, Czeslaw Milosz ir kt.
Susitinkame spalio 15 d., lapkriio 19 d., gruodio 17 d., sausio 21 d., vasario 18 d., kovo 17 d., balandio 21 d., 18.30.
*
Taip pat treiadieni vakarais Maojoje akademijoje vyks Banyios istorijos paskaitos. Dr. Arnas Streikus apvelgs Naujuosius ir naujausius laikus (XIX a. antroji pus – XX a.).
Kurso metu bus aptariamas pagrindini krikionik konfesij santykis su politiniais, kultriniais ir socialiniais modernaus pasaulio ikiais, iame kontekste gim nauji religinio gyvenimo reikiniai. Mginsime iekoti atsakym iuos ir kitus klausimus: K reikia ir kokiomis istorinmis aplinkybmis buvo paskelbta popieiaus neklystamumo dogma? Kodl protestanikoje krikionijos dalyje taip paplito sekminink sjdis? Kaip per laikotarp pasikeit pasauliei vaidmuo Banyioje? Kokios buvo krikioni patirtys akistatoje su XX a. totalitariniais reimais? Paraleliai bus nagrinjamos ir Banyios istorijos trajektorijos Lietuvoje: lietuvikosios katalikybs genez carins Rusijos priespaudos akivaizdoje, krikionik religini bendrij adaptacija prie modernios tautins valstybs slyg, naci ir soviet reim pasekms bei j veikos bandymai.
*
Nuo lapkriio vidurio ketvirtadieni vakarais dstytoja dr. Sigita Maslauskait-Maylien besidomintiems menu ir meno istorija suteiks prog pasigilinti Dievo vaizdavim krikionybje (lapkriio 14 d. – gruodio 19 d., 18 val.).
Dievo vaizdavimas krikionybje buvo ir tebra aktuali ir nelengva tema. „Maosios akademijos“ kurse bus pristatyta krikionikojo atvaizdo genez, ikonografijos raida, menini stili kaita. Bus siekiama isiaikinti Banyios istorijos vyki ir krikionikos minties tak mogaus krybai.
*
Taip pat ketvirtadieniais mginsime atidiau siirti „Evangelijos pagal Mork“ tekstus. Bandysime perprasti ne tik konkrei tekst prasm, bet ir uiuopti visos evangelijos umanym. Susipainsime su Banyioje praktikuotais evangelini tekst skaitymo bdais. Atidusis skaitymas. Evangelija pagal Mork vyks nuo spalio 10 d. Dstyt. dr. ses. Rima Malickait CC.
*
Visada galvojame apie tuos, kurie gyvena atokiau nuo Vilniaus ir jiems sunku atkeliauti klausytis kassavaitini paskait. Dl to tradicikai silome por ir nevilnieiams „subalansuot“ kurs, kuri paskaitos isidlios per vien etadien. Tai eim, tarpusavio santyki gerinim orientuotos paskaitos. Temos aktualios, iandienins, o imintis – imtamet ir tkstantmet.
*
Sesuo Agniet Ivakeviit OSB dalinsis v. Benedikto valgomis, kuriomis vadovaudamiesi jo broliai kr vienuolines bendruomenes ir kurios tebegalioja iandien kiekvienam krikioniui, troktaniam kurti santyk ir pasirengusiam dl jo stengtis. Skirtingi charakteriai, patirtis, isilavinimas, talentai... skirtingi mons prasmingai (su)gyvenantys po vienu stogu? Kaip tai manoma? Savo ilgaamikumu, tvarumu ir aktualumu nepralenkiama v. Benedikto Nursieio regula vienuoliams pilna ir iandien galiojani valg kiekvienam krikioniui. Šiame seminare pervelgsime paties Benedikto gyvenimo patirt ir i jos kilusias pamokas bei principus, kurie mums gali praversti bandant (su)gyventi su kitais.
Kuras Šv. Benediktas. Kaip sugyventi skirtingiems? vyks etadien, rugsjo 28 d., 13.00–19.00.
*
Dr. Benas Uleviius pasil pavelgti, k apie eim kalba ir jai silo Biblijos tekstai ir Banyios mokymas, kuriam visada rpjo eima. Su iuo charizmatiku dstytoju iekosime atsakym klausimus, koks vaidmuo Dievo plane skiriamas mogui ir monai, kaip itverti santuok, kaip perteikti tikjim vaikams, k eimai pataria Banyia?
Beno Uleviiaus kursas Šeima: dievika ir kasdienika vyks etadien, spalio 12 d., 13.00–19.00, LKMA auloje.
*
Ignacikos pratybos „Eik savo kambarl“ skirtos umegzti, sutvirtinti, ugdyti ms ry su Dievu. Kasdien namie atliekame maldos uduotis ir kart per savait susitinkame pasidalinti maldos patirtimi. Susitikim metu kartu meldiams, dalinams, kaip seksi atlikti pratybas, kuri meditacija buvo naudingiausia ir kodl. Pratybas atliekanti grup susitiks treiadieniais, nuo spalio 9 d. Pratyb grupel lyds ses. Rima Malickait CC.
*
Paskaitos vyksta Lietuvi katalik mokslo akademijoje, Pilies g. 8, Vilnius. Paskaitos yra nemokamos, taiau dalyviai praomi pagal savo galimybes palikti auk.
Registracija privaloma. Labai praome paskaitas ateiti tik prie tai usiregistravus. Registravimosi anketos ir platesni kurs apraymai www.lkma.lt Maosios akademijos skyrelyje.
Pageidaujantiems ir 90 proc. pasirinkto kurso paskait lankiusiems klausytojams iduodami paymjimai apie kurs baigim.
Ikilus klausimams raykite el. patu akademija@lkma.lt
***
Usimim tvarkaratis trumpai
2019 m. rudens semestre vyks tokios paskaitos:
Krikionybs pagrindai. Pirmadieniais, spalio 7 d. – gruodio 16 d., sausio 20 d. – gegus 4 d., 18 val. vairs dstytojai.
Kanonins ir apokrifins evangelijos: kilm, raida, prasm. Antradieniais, spalio 8 d. – gruodio 10 d. Dstyt. prof. Vytautas Aliauskas.
Knyg klubas. Idealai ir idealistai. Trei mnesio antradien: spalio 15 d., lapkriio 19 d., gruodio 17 d., sausio 21 d., vasario 18 d., kovo 17 d., balandio 21 d., 18.30. Dstyt. dr. G. Gailit-Bernotien.
Banyios istorija. Naujieji ir naujausieji laikai (XIX a. antroji pus – XX a.). Treiadieniais, spalio 2 d. – gruodio 18 d., 18.00. Dstyt. dr. Arnas Streikus.
Dievo vaizdavimas krikionybje. Ketvirtadieniais, lapkriio 14 d. – gruodio 19 d., 18.00. Dstytoja dr. Sigita Maslauskait-Maylien.
Atidusis skaitymas. Evangelija pagal Mork. Ketvirtadieniais, spalio 10 d. – gruodio 19 d., 18 val. Dstyt. dr. ses. Rima Malickait CC.
Šv. Benediktas. Kaip sugyventi skirtingiems? Šetadienis, rugsjo 28 d., 13.00–19.00. dstyt. ses. teolog. lic. Agniet Ivakeviit OSB.
Šeima: dievika ir kasdienika. Šetadienis, spalio 12 d., 13.00–19.00. Dstyt. dr. Benas Uleviius.
Dvasins pratybos „Eik savo kambarl“. Treiadieniais, nuo spalio 9 d. iki gegus, 18.00. Veda ses. Rima Malickait. |